وضوح ۸K چیست؟ مرحله بعدی در پانل های با وضوح فوق العاده بالا توضیح داده شده است – میهن لادر

وضوح ۸K چیست؟ مرحله بعدی در پانل های با وضوح فوق العاده بالا توضیح داده شده است

 


وضوح ۸K وارد شده است. در حالی که وضوح فوق العاده بالا تنها چند سال پیش احساس غیر ضروری می شد ، فشار برای تلویزیونهای تجاری ۸K از بزرگترین تولید کنندگان امروز شروع به سیمان کردن جایگاه این فناوری در بین بهترین تلویزیونهای موجود در بازار می کند.

امثال سامسونگ ، سونی ، توشیبا ، Hisense به و ال جی با تلویزیون های ۸K در حال شلیک هستند. و این سال بسیار خوبی بوده است تا بتوانید مدلهای جدید خیره کننده ای را به دست بیاورید.

در اوایل سال جاری در نمایشگاه فناوری CES 2019 ما LG 8K OLED ، LG SM99 را دیدیم. نه ماه بعد سریع به رویداد فناوری IFA 2019 در سال اروپا بروید و حتی موارد بیشتری از قبیل تلویزیون ۵۵ اینچی سامسونگ QLED 8K سامسونگ گرفته تا تلویزیون X سری جدید TCL که دارای رزولوشن ۸K است ، وجود دارد. اما چیزهای بیشتری برای آینده وجود دارد ...

به روز رسانی: IFA 2019 بسیاری از تلویزیون های جدید و اخبار ۸K جدید را برای ما به ارمغان آورد. ما اعلان ها و خبرهایی را که باید بدانید به این راهنما اضافه کرده ایم ، از جمله سامسونگ به درمان HDR10 + 8K می دهد، رونمایی از تلویزیون ۵۵ اینچی QLED 8K سامسونگ - که کوچکترین آن تا به امروز است ، طیف وسیعی از تلویزیون های جدید ۸K LG و در نهایت، دو تلویزیون ۸K جدید از TCL.

سامسونگ QLED 8K

سامسونگ QLED 8K

همچنین یک انجمن ۸K - جمعی از سازندگان تلویزیون وجود دارد که شامل سامسونگ الکترونیک ، پاناسونیک ، Hisense ، TCL و AU اپترونیک - برای راهنمایی استاندارد بصری آینده است - با یک استاندارد ۸K جدید برای اطمینان از مصرف کنندگان می دانند. حداقل مشخصات مناسب برای پنل با وضوح بالا (حتی اگر LG اندازه گیری های کمی متفاوت داشته باشد).

سایر شرکت های تلویزیونی مماس مانند Tencent ، Xperi ، Intel و Chili نیز به انجمن ۸K پیوسته اند و تمایل گسترده سازمان های فن آوری برای سرمایه گذاری در (و شکل دادن) توسعه وضوح تصویر پیشرفته را نشان می دهند.

در حالی که مجموعه های ۸K هنوز هم محافظت از cinephiles متعهد هستند - حتماً باید با آن قیمت ها باشید - ما مطمئناً شاهد هستیم که این فن آوری دقیقاً همانطور که ۴K انجام داده است به سمت قیمت های ارزان تر فرو می رود.

از آنجا که تولید کنندگان ، پخش کننده ها و استودیوهای تولیدی در حال پشت سر گذاشتن فناوری جدید هستند ، این مهم است که بدانید انتظار دارید در سال های آینده در تلویزیون های خود چه چیزی را انتظار داشته باشید و فناوری ۸K که در حال حاضر ارائه می شود.

بنابراین واقعا رزولوشن ۸K چیست و آیا واقعاً تفاوت زیادی را ایجاد می کند؟ ما تمام اطلاعات مورد نیاز را در اینجا دریافت کرده ایم.

اعتبار تصویر: LG

اعتبار تصویر: LG (اعتبار تصویر: LG)

8K چیست؟

۸K چیزی از روشن ترین تصویری که احتمالاً دیده اید نیست. این چهار برابر پیکسل بیشتر از تصاویر ۴K با اندازه گیری ۷۶۸۰x4320 پیکسل است ، که معادل ۳۳،۱۷۷،۶۰۰ پیکسل است.

در صفحه نمایش ۶۵ اینچی آنها بسیار کوچک هستند و حتی قادر به ساخت ساختار پیکسل نیستید - اگرچه بسیاری از تلویزیون های ۸K بسیار بزرگتر هستند.

اگر فقط یک تعریف سریع و ساده می خواستید ، به بخش بعدی بروید. اما اگر می خواهید کمی بیشتر در مورد ۸K اطلاعات کسب کنید و چرا باعث برانگیختگی بین مارک های تلویزیون شد ، می خواهید در مورد فناوری ۸K ال جی اطلاعاتی کسب کنید.

ال جی یک سال پس از اعلام اولین بار تلویزیون های ۸K را یک سال پس از انتشار آنها منتشر کرده است (ما بعداً آنها را پوشش خواهیم داد) ، اما نکته جالب این است که ادعاهای ال جی ادعا نمی کنند رقبا همان تجربه ۸K واقعی LG را ارائه نمی دهند.

بنابراین این استدلال در مورد "۸K واقعی" چیست؟ خوب ، ال جی برای تمایز پیکسل از استاندارد اندازه گیری نمایشگر اطلاعات (IDMS) استفاده می کند ، و می گوید تلویزیون های ۸K نباید فقط با تعداد پیکسل های موجود (۷،۶۸۰ x 4،۳۲۰) تعریف شوند ، بلکه پنل تلویزیون نیز چگونه می تواند تمایز دهد. تقابل بین آن پیکسل ها. اگر آن نقاط ریز خودآمیز شروع به ادغام روشنایی یا رنگهای خروجی آنها می کنند ، در این مورد نکته بسیار کمی وجود دارد.

ال جی ادعا می کند تلویزیون های ۸K جدید خود به این مدولاسیون کنتراست (CM) "در محدوده ۹۰ درصد" رسیده و به آنچه که "۸K واقعی" می نامد ، می رسند. (استاندارد IDMS فقط برای تصاویر به ۲۵ درصد یا برای متن ۵۰ درصد نیاز دارد.)

این ادعاها تنها یک روز پس از انجمن ۸K ، سازمانی برای ترغیب به تصویب و توسعه ۸K ، با عضویت اعضای سامسونگ ، پاناسونیک ، Hisense به ، و TCL - هرچند به ویژه ال جی - استاندارد خود را برای تلویزیونهای ۸K تنظیم نکرد. موارد اصلی آن از قبیل پورت HDMI 2.1 ، نرخ فریم به اندازه کافی ، وضوح ۸K و حداقل روشنایی حداکثر ۶۰۰ نیت ، اما در مورد اندازه گیری Contrast Modulation استفاده شده توسط LG نیست.

چرا به آن ۸K گفته می شود؟

این ۸K نامیده می شود زیرا تصاویر تقریباً ۸۰۰۰ پیکسل عرض دارند ، چند صد را می دهند یا می گیرند ، اما مشخصات آن نیز تحت عنوان چتر Ultra HD است ، بنابراین برخی از افراد از اصطلاح Ultra HD 8K استفاده می کنند. دیگران هنوز هم آن را صدا می کنند ۸K سوپر سلام-ویژن، مانند NHK - بزرگترین پخش کننده عمومی ژاپن - که آن را در سال ۲۰۰۰ و اختراع کرد در سال ۲۰۱۲ آن را برند کرد.

شارپ 8K LV-85001

شارپ ۸K LV-85001

رزولوشن ۸K چیست؟

رزولوشن ۸K برابر با ۷۶۸۰x4320 پیکسل است ، بنابراین به همین دلیل ۴۳۲۰p نیز گفته می شود - به همین دلایل Full HD 1080p نامیده می شد - اگرچه معمولاً به Ultra HD 8K یا فقط ۸K گفته می شود. از آنجا که صفحه نمایش های ۸K در کل حدود ۳۳ میلیون پیکسل دارند ، این یک تصویر ۳۳ مگاپیکسلی است.

کاملا بله. تلویزیون های Full HD 1080p یک تصویر دو مگاپیکسلی به شما دادند ، که حتی با آنچه دوربین گوشی های هوشمند شما قادر به مقایسه نیست ، چندان قابل مقایسه نیست. ۴K از ۸ مگا پیکسل بهره می برد ، که با توجه به قابلیت های دید انسان و باز هم ، دستیابی به صفحه نمایش تلفن های هوشمند اکنون به نظر نمی رسد.

بنابراین ، تصویر ۳۳ مگاپیکسلی ۸K - گام بعدی ریاضی ۴K - در آخر می تواند نوع غوطه وری را که ما در جستجوی آن هستیم فراهم کند. یا حداقل ، این نظریه است.

سامسونگ در 8K بزرگ است

سامسونگ در ۸K بزرگ است (اعتبار تصویر: سامسونگ)

آیا تلویزیونهای ۸K از قبل در حال فروش هستند؟

بله ، و شما در حال حاضر قادر به انجام این کار برای مدتی است.

ما از اثبات تلویزیون های مفهومی ۸K که در چند سال گذشته در کنفرانس ها دیده ایم ، فاصله زیادی گرفته ایم. وقتی اولین بار تلویزیون ۹۸ZHQ2R را در سال ۲۰۱۷ از چانگ هونگ دیدیم ، مجموعه ۹۸ اینچی به نظر می رسید که چیزی شبیه به داربست باشد ، این تکیه گاه ها ضخیم بودند.

اما اکنون این همه تغییر کرده است - آخرین موج تلویزیونهای ۸K به همان اندازه آنچه که اکنون از مدلهای تلویزیون ۴K موجود انتظار داریم ، به همان اندازه نازک و خانگی است.

بنابراین تلویزیون های ۸K اصلی در بازار چیست؟

تلویزیون سامسونگ Q900R 8K در اواخر سال ۲۰۱۸ منتشر شد ، و پنج ستاره قریب به اتفاق از تیم TechRadar به دست آورد - البته با یک قیمت مشابه بسیار فاحش. در انگلیس مبلغ ۴،۹۹۹ پوند برای مدل ۶۵ اینچ یا ۶،۹۹۹ پوند برای ۷۵ اینچ پرداخت می شود - در حالی که مدل ۸۵ اینچی با قیمت ۱۴۹۹۹ پوند / ۱۴۹۹۹ دلار خرد می شود.

تلویزیون ۸ اینچی LG 8K OLED و تلویزیون ۷۵ اینچی LG Nano Cell 8K LED اکنون در ایالات متحده ، انگلستان ، استرالیا ، فرانسه و آلمان نیز روانه بازار شده اند. بنابراین حتی تلویزیونهای OLED در حال شروع کار هستند.

بسیاری از تلویزیونهای ۸K جدید در IFA 2019 اعلام شده اند ، اما در نظر داشته باشید که رسیدن این بازارها ممکن است چند ماه طول بکشد.

تلویزیون ۵۵ اینچی QLED 8K سامسونگ وجود داشت. این شرکت به سری تلویزیون های ۸K سامسونگ که در سال ۲۰۱۸ اعلام کرده است می پیوندد ، در زیر مدل های ۶۵ ، ۷۵ ، ۸۲ و ۸۵ اینچی قرار دارد و آن را تا به امروز کوچکترین تلویزیون ۸K این شرکت معرفی می کند.

یکی از تلویزیون های 8K جدید TCL. اعتبار تصویر: آینده

یکی از تلویزیون های ۸K جدید TCL. اعتبار تصویر: آینده (اعتبار تصویر: آینده)

همچنین ارزش این است که دامنه TCL از جمله تلویزیون TCL Mini LED با یادگیری ۸K و AI را بررسی کنید ، همچنین این تلویزیون جدید XL TCL که دارای رزولوشن ۸K است ، از یادگیری AI استفاده می کند ، دارای یک دوربین قابل جمع شدن است و از محتوای واقعیت افزوده پشتیبانی می کند. بله شما آنرا درست خواندید. همچنین دارای "طراحی صفحه نمایش دوتایی" است که "به بینندگان اجازه می دهد از یک صفحه مینی به طور مستقل لذت ببرند". بگذارید همه اینها فقط برای یک دقیقه غرق شوند.

IFA 2019 همچنین از تلویزیون فوق الذکر ۸K LG استقبال کرد. تلویزیون ۸ اینچی LG 8K OLED (88OLEDZ9) و تلویزیون ال جی ۸K نانوسل LG 75K (75SM99) ، با استفاده از جدیدترین رزولوشن ۸K ، از صفحه نمایش پنل با عملکرد شرکت کره جنوبی استفاده می کنند - که چهار برابر تعداد پیکسل ها را نسبت به یک استاندارد ارائه می دهد. تلویزیون ۴K یا ۱۶ برابر تلویزیون Full HD.

هر دو تلویزیون ۸K از جدیدترین پردازنده a9 Gen 2 8K ال جی ، پشتیبانی از فرمت های HDR ، Dolby Vision و HLG پشتیبانی می کنند و از اپل Airplay 2 و HomeKit پشتیبانی می کنند. برای اطمینان از اینکه ویدیوی ۸K می تواند از کابلهای با سرعت ۶۰ فریم در ثانیه یا فیلم ۴K با سرعت ۱۲۰ فریم در ثانیه عبور کند ، شما نیز چهار درگاه HDMI 2.1 دریافت خواهید کرد.

تلویزیون LED سونی سری Master Z9G 8K

تلویزیون LED سونی سری Master Z9G 8K

آیا تلویزیون ۸K نیاز به HDMI 2.1 دارد؟

بله - و همه آنها مشخصات جدید کابل HDMI را دارند که برای اولین بار اجازه می دهد تا وضوح ۸K از آن عبور کند. HDMI 2.1 یكی از مهمترین عوامل پیش بینی شده در مورد وضوح ۸K با وضوح ۸K است كه باعث می شود تلویزیون ها قطعنامه های ۸K را با ۶۰ فریم در ثانیه (یا وضوح ۴K با ۱۲۰ فریم در ثانیه) بپذیرند.

محتوای ۸K از کجا آمده است؟

منابع زیادی وجود دارد که محتوای ۸K را تولید می کنند. اولین مورد هالیوود است که کارگردانانش استفاده جدید را شروع کرده اند دوربین RED Weapon 8K (نگهبانان گلکسی جلد. ۲ قبلاً به این روش در ۸K فیلمبرداری شده است).

و با ظهور تلویزیون های ۸K واقعاً تجاری ، مطمئناً یک بازار رو به رشد ۸K محتوا از انواع استودیوهای تولید تلویزیون سنتی (و احتمالاً Netflix) وجود دارد.

دوم المپیک توکیو۸K فقط توسط NHK در ژاپن پخش می شود.

سامسونگ همزمان با نمایشگاه فناوری IFA 2019 ، با تعدادی از سرویس های جریان در سراسر اروپا - از جمله CHILI ، MEGAGOGO و The Explorers - همکاری را آغاز کرده است تا محتوای ۸K HDR10 + را نمایش دهد.

و در آخر - و شاید واقعی ترین - محتوای ۸K از همه ما خواهد آمد. ضبط ۸K از دوربین های فیلمبرداری ۳۶۰ درجه در حال حاضر توسط دوربین ارائه شده است GoPro Omni VR و Insta360 Pro، که در CES 2017 راه اندازی شد.

دستگاههای ضبط Insta360Pro 8K VR

دستگاه های ضبط VR مانند شلیک Insta360Pro در ۸K در حال حاضر

جف پارك ، مدیر بازاریابی در مجوزهای HDMI ، كه HDMI 2.1 جدید خود اجازه انتقال تصویر ۸K را دارد ، می گوید: "با بچه های VR صحبت كنید و آنها به شما می گویند كه هرچه میزان رزولوشن و فریم بالاتر باشد ، بهتر است." وی می گوید: "امروز VR خوب به نظر می رسد اما فاقد وفاداری است ... اگر مقرون به صرفه و عملی بود ، آنها اکنون ۸K را انجام می دادند." هدست های ۸K هر چشم VR، هر شخصی؟ آنها مطمئناً در کنار خط دید وسیعتری در خط لوله قرار دارند.

اما به طور موقت ، این پردازنده های ارتقاء یافته پیشرفته خواهند بود که محتوای کامل HD و ۴K را به خود اختصاص می دهند و آنها را برای زمان بزرگ ۸K آماده می کنند و وضوح موجود را از منابع موجود دوباره تعریف می کنند.

تلویزیون های ۸K احتمالاً هنوز برای مدت طولانی احساس خریدهای لازم را نمی کنند ، اما در حال حاضر محتوای کافی در این افق وجود دارد که انتظار داشته باشیم آینده ای روشن برای فناوری پیشرفته داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *